10.ilb - 15.09 bis 26.10.10 - Focus Osteuropa

PARTICIPANTS

Austria


Organiser: recording of  Elfriede Jelinek

 

Organiser:  Driesch Verlag

Place: Driesch Verlag Bibliothek, Hauptstr. 13,  2265 Drösing

Time: 7 pm

Website: www.drieschverlag.org

 

Organiser:  FREIRAD, the free radio in Innsbruck

Place: Innsbruck

Website: www.freirad.at

 

Organiser: a cooperation of BUNDESPUNKT and Shakespeare & Company booksellers

Place: Sterngasse Nr.2 , 1010 Vienna

Time: 5 pm

Website: www.bundespunkt.at, www.mariusgabriel.net, www.shakespeare.co.at

 


Columbia

 

Organiser: Winston Morales Chavarro

Place: Universidad de Cartagena, Av del Consulado # Calle 30 No. 48 – 152, Cartagena, Bolívar

Time: 05.09.

 

 

France


Organiser: Shakespeare and Company bookshop

Place: 37 rue de la Bûcherie, 75005  Paris

Time: 7 pm

Website: www.shakespeareandcompany.com

 

 

 

Germany


Organiser: Gemeinschaftsschule am Heimgarten

Place: Reesenbütteler Redder 4-10, 22926 Ahrensburg

Time: 1 pm

Website: www.gemeinschaftsschule-am-heimgarten.de

 

Organiser: internationales literaturfestival berlin

Place: Haus der Berliner Festspiele, Schaperstraße 24, 10719 Berlin

Time: 7.30 pm

Website: www.worldwide-reading.com, www.literaturfestival.com

 

Organiser: Rockradio – Lifestream of the reading at Berliner Festspiele

Place: Berlin

Time: 7.30 pm

Website: www.rockradio.de

 

Organiser: Inés Burdow

Place: Rumbalotte Continua, Metzer Straße 9, 10405 Berlin

Time: 8.30 pm

 

Organiser: Nachbarschaftsverein Papageiensiedlung

Place: Nachbarschaftsgalerie at the shopping street of the U-Bahn station Onkel Toms Hütte, 14169 Berlin-Zehlendorf

Time: 7.30 pm

Website: www.papageiensiedlung.de

 

Organiser: Daniel Buchholz, member of the Berlin House of Representatives, SPD-Fraktion

Place: Bürgerbüro of Daniel Buchholz, Quellweg 10, 13629 Berlin

Time: Café 4 pm, reading 6 pm

Website: www.daniel-buchholz.de

 

Organiser: Knut Harnisch - Touch Your Soul, Eventcafé

Place: Paul-Schneider-Straße 22, 12247 Berlin

Time: 7 pm

 

Organiser: Anja Reefschläger

Place: at the foyer of the "Haus des Lehrers", Alexanderstr. 9, 10178 Berlin

Time: 12.10 pm

 

Organiser: Tageszeitung Neues Deutschland, Friedrichshainer Autorenkreis, Lesebühne der Kulturen Berlin (Köpenick)

Place: Münzenbergsaal, Franz-Mehring-Platz 1, 10243 Berlin

Time: 6.30 pm

Website: www.friedrichshainer-autorenkreis.over-blog.orgwww.neues-deutschland.de

 

Organiser: Staatstheater Braunschweig, Buchhandlung Graff, Stadtbibliothek Braunschweig, Universum Filmtheater and LOT-Theater

Place: in front of Buchhandlung Graff, Sack 15, 38100 Braunschweig

Time: 3 pm, 4 pm, 5 pm and 6 pm

Website: www.graff.de, www.staatstheater-braunschweig.de

 

Organiser: Staatstheater Braunschweig, Buchhandlung Graff, Stadtbibliothek Braunschweig, Universum Filmtheater and LOT-Theater

Place: Stadtbibliothek Braunschweig, Schlossplatz 2, 38100 Braunschweig

Time: 3.30 pm, 4.30 pm, 5.30 pm and 6.30 pm

Website: www.braunschweig.de, www.staatstheater-braunschweig.de

 

Organiser: Staatstheater Braunschweig, Buchhandlung Graff, Stadtbibliothek Braunschweig, Universum Filmtheater and LOT-Theater

Place: Universum Filmtheater, Str. 8, 38100 Braunschweig

Time: 7.00 pm

Website: www.universum-filmtheater.de, www.staatstheater-braunschweig.de

 

Organiser: Theater Dortmund

Place: Schauspiel Dortmund, Theaterkarree 1-3, 44137 Dortmund

Time: 7.30 pm

Website: www.theaterdo.de

 

Organiser: Bundestagsabgeordnete Marco von Bülow (SPD) und der Landtagsabgeordnete Torsten Sommer (Piraten)

Place: Taranta Babu, Humboldtstraße 44, Dortmund

Time: 5.30 pm

 

Organiser: Drensteinfurter Kultursommer

Place: Bücherecke Drensteinfurt, Wagenfeldstr. 37, 48317 Drensteinfurt

Time: 8 pm

Website: www.drensteinfurter-kultursommer.de

 

Organiser: SCHAUSPIEL ESSEN

Place: Café Central, Theaterplatz 11, 45127 Essen

Time: 6.30 pm

Website: http://www.schauspiel-essen.de/

 

Organiser: Kommunales Kino Esslingen

Place: Maille 4-9, 73728 Esslingen

Time: 7 pm

Website: www.koki-es.de

 

Organiser: ATELIER 13

Place: ATELIER 13, Heddernheimer Landstraße 13, 60439 Frankfurt am Main

Time: 7.30 pm

 

Organiser: Gallus Theater

Place: Kleyerstr. 15, 60326 Frankfurt am Main

Time: 8 pm

Website: www.gallustheater.de

 

Organiser: Büchergilde Buchhandlung und Galerie

Place: Büchergilde Buchhandlung und Galerie, An der Staufenmauer 9, 60311 Frankfurt am Main

Time: 7.30 pm

Website: www.buechergilde-frankfurt.de

 

Organiser: BVjA, Kölner Autorengruppe FAUST, Journalistenbüro AUSSICHTEN, Evangelische Kirchengemeinde Königsdorf and Königsdorfer Literaturforum

Place: Evangelisches Gemeindehaus Frechen-Königsdorf (Ecke Pfeilstraße / Franz-Lenders-Straße), 50226 Frechen-Königsdorf

Time: 8 pm

Website: www.bvja-online.de

 

Organiser: „Kulturraum RONDO“ – art · culture · politics

Place: Bürgerpavillon, Heimstättenstraße 24, 82256 Fürstenfeldbruck

Time: 7 pm

Website: kulturraumrondo.blogspot.de

 

Organiser: Kunstverein Meerholz, Liceo Poetico de Benidorm, amnesty international (ai) Gruppe Gelnhausen

Place: Gelnhausen

Time: 07. 09. - 6 pm

 

Organiser: Piratenpartei Halle (Anne Funke) and Richard Schmid (Attac Halle)

Place: Café NT, Große Ulrichstraße 51, 06108 Halle

Time: 6 pm

 

Organiser: Friedensbewegung Halle

Place: Marktplatz, Halle

Time: 6 pm

Website: http://www.friedensbewegung-halle.de

 

Organiser: YOP Year of Performance  

Place: MonsunTheater Hamburg, Friedensallee 20, 22765 Hamburg

Time: 7 pm

Website: www.y-o-p.de

 

Organiser: Maker Hub and (p)ostkartell. association for applied cultural research

Place: Kulturetage Altona, Große Bergstr. 160, 22767 Hamburg

Time: 7 pm

Website: www.makerhub.de , www.postkartell.org

 

Organiser: Gerd Büntzly

Place: Bürgerzentrum "Haus unter den Linden" and Autonomes Jugendzentrum Flafla, Goebenstraße 66, 32051 Herford

Time: 5.30 pm and 8.00 pm

 

Organiser: Theater für Niedersachsen

Place: "Wohnzimmer", Kaiserstraße 41, 31134 Hildesheim

Time: 8 pm

Website: www.tfn-online.de

 

Organiser: WDR 5 Kulturmagazin Scala

Place: Köln

Time: 5.9. - 12.15 pm

Website: www.wdr5.de

 

Organiser: #StopWatchingUs - Köln

Place: Limes Köln, Mülheimer Freiheit 150, 51063 Köln

Time: 20.00 Uhr

Website: http://cologne.stopwatchingus.info/

 

Organiser: Hoensch Literatur Hall  

Place: Konzerthalle vom Hoensch Bestattungsdienst, Waldbaurstr. 2a, 04347 Leipzig

Time: 8 pm

Website: www.bestattungsdienst-hoensch.de

 

Organiser: Die Piratenpartei Lörrach und die Lörracher Linke

Place: Alter Marktplatz, Lörrach

Time: 2 pm

 

Organiser: Waldhaus 12 e.V. - Durchführung und Erforschung sozialer, künstlerischer und kultureller Projekte

Place: Ladenlokal, Eickener Str. 14, 41061 Mönchengladbach

Time: 7.30 pm

Website: www.waldhaus12ev.de

 

Organiser: Piratenpartei Bayern

Place: Rindermarkt, Munich

Time: 6 pm

 

Organiser: Werkstatt für Gestaltung Kinderhaus

Place: Konermannweg 10, 48159 Münster

Time: 8 pm

Website: www.Werkstatt-Kinderhaus.de

 

Organiser: die Grünen/Grüne Jugend Neuss

Place: Hamtorkrug, Büttger Straße 3, 41460 Neuss

Time: 6 pm

 

Organiser: Hans Otto Theater Potsdam

Place: Glasfoyer des Hans Otto Theaters, Schiffbauergasse 11, 14467 Potsdam

Time: 7 pm

Website: www.hansottotheater.de

 

Organiser: Literaturhaus Rostock, Faculty of Philosophy of the University Rostock, in cooperation with the subraum Genossenschaft im Peter-Weiss-Haus

Place: Literaturhaus Rostock im Peter-Weiss-Haus, Studio HdF, Doberaner Straße 21, 18057 Rostock

Time: 7 pm

Website: www.literaturhaus-rostock.de

 

Organiser: Internetr@dio WARNOW Rostock, in cooperation with the University Rostock

The English texts were written and are read by Prof. Dr. Gesa Mackenthun, Department of English and American Studies and Dean of Research of the Humanities Faculty, Rostock University. The faculty has proposed to give the honorary doctorate to Edward Snowden. The German translations of Snowden's texts will be read by Martin Matyszok, a student at the Department for English and American Studies.

Place: Rostock

Time: 07.09. - 5 pm om www.nb-radiotreff.de worldwide

Website: afterwards the program is available at www.mmv-mediathek.de

 

Organiser: Haskala Jugend- und Wahlkreisbüro

Place: Haskala, Saalstraße 38, 07318 Saalfeld

Time: 7 pm

 

Organiser: PrismCamp

Place: Café Galào, Tübinger Straße 90, 70178 Stuttgart

Time: 7 pm

Website: https://prismcamp.de/

 

Organiser: Angelika Janz/ Frauenkulturgruppe in Torgelow

Place: AWO-Begegnungszentrum Torgelow, Karlsfelderstr. 1, 17358 Torgelow

Time: 9.30 am

 

Organiser: Stadtbibliothek Wismar

Place: Stadtbibliothek im Zeughaus, Ulmenstr. 15, 23966 Wismar

Time: 6 pm

Website: www.stadtbibliothek.wismar.de

 

Organiser: #StopWatchingUs Witten, Attac Witten und die Piratenpartei NRW

Place: TREFF, Mannesmannstraße 6, 58455 Witten

Time: 11.9. - 6 pm

Website: www.attac-witten.de, stopwatchingus.info/stadt/witten/

 

Organiser: Maunz Büchercafé

Place: Schulweg 11, 18461 Wolfsdorf

Time: 19.00 Uhr

Website: www.maunz-oekohof.de

 

Organiser: Projektgruppe Ernst Toller

Place: die börse, Wolkenburg 100, 42119 Wuppertal

Time: 7 pm

 

Organiser: Buchladen Neuer Weg

Place: Buchladen Neuer Weg, Sanderstraße 23-25, 97070 Würzburg

Time: 8 pm

Website: http://www.neuer-weg.com

 

 

 

 Greece

 

Organiser: Free Thinking Zone concept bookshop

Place: Free Thinking Zone bookstore, Skoufa 64 & Grivaion, 106 80 Athens

Time: 7.30 pm

Website: https://el-gr.facebook.com/FreeThinkingZone

 

 

Iceland

 

Organiser: Hallgrimur Helgason and Birgitta Jónsdóttir 

Place: Loft Hostel, Bankastraeti 7a, 101 Reykjavik

Time: 8.30 pm

 

 

Italy

 

Organiser: Maria Assunta Neri, Valerio Cuccaroni, Natalia Paci, Elena Bagnulo, Luigi Socci

Place: Casa delle Culture, La Punta Della Lingua -Nie Wiem, Ancona

Time: 9 pm

 

Organiser: Giovanni Bachelet, Francesca Melandri and Matteo Pascoletti

Place: Piazza del Pantheon, 00186 Rome

Time: 7 pm

 

 

New Zealand


Organiser: Courtney Sina Meredith

Place: Beatnik Publishing, 11 New North Road, Auckland 1021

Time: 6.30 pm

Website: www.beatnikpublishing.com

 

Organiser: National Centre for Peace & Conflict Studies in association with Continuing Education

Place: The Link, campus of Otago University, 364 Leith Walk, Dunedin 9016

Time: 12 pm



Norway

 

Organiser: Litteraturhus Lillehammer

Place: Wieses gate 2, 2609 Lillehammer

Time: 7 pm

Website: www.litteraturhuslillehammer.no

 

 

Sweden

 

Organiser: Clandestino Institut

Place: Office of Clandestino Institut, Kulturhuset Oceanen, Stigbergstorget 8, 414 63 Göteborg

Time: 6 pm

Website: www.clandestinoinstitut.org

 

Organiser: PEN Schweden and Kulturhuset City Theatre

Place: Studion, Kulturhuset City Theatre, Sergels torg

Time: 6 pm

 

 

Serbia


Organiser: SKC Literary workshop

Place: Students cultural centre, Radoja Domanovica 12, 34000 Kragujevac

Time: 10.09. - 8 pm

Website: www.skckg.com, www.plamenskitov.blogspot.com

 

 

Slovakia

 

Organiser: AI Slovakia

Place: Banska Stiavnica

Time: 27.9. - 7 pm

 

 

Slovenia

 

Organiser: Radio Študent, 89,3MHz

Place: Ljubljana

Website: http://radiostudent.si/

 

Organiser: Festival Sanje (XIII edition)

Place: main square (Presernov trg), Ljubljana

Time: 6 pm

Website: https://www.facebook.com/events/800875066644108/, www.sanje.sihttp://festival.sanje.si/about-the-festival/ and www.sanjepublishing.com

 

 

South Africa

 

Organiser: Alexandra Dodd and Right2Know

Place: AVA Gallery, 35 Church Street, Cape Town 8001

Time: 5.30 pm

 

Organiser: SA PEN (The South African Centre of PEN International)

Place: Kalk Bay Books, Cape Town

Time: 6.30 pm

Website: www.sapen.co.za



UK

 

Organiser: Notional Theatre

Place: Abacus gallery, 18-20, St Davids House, Wood Street, Cardiff CF10 1ER, Wales

Website: www.notionaltheatre.com


 

USA

 

Organiser: MFA Program at the University of Massachusetts Boston 

Place: University of Massachusetts Boston, 100 Morrissey Boulevard, Boston, Massachusetts 02125

Time: 1 pm

Website: http://snowdeninternationalevent.wikispaces.com/, live stream: http://www.ustream.tv/channel/snowden

 

Organiser: Bay Area chapters of Code Pink and World Can't Wait

Place: Latino/Hispanic Room, San Francisco Main Library

Time: 4.30 pm


Organiser: Poets West

Place: Green Lake Branch Seattle Public Library, 7364 E Greenlake Dr. N, Seattle 98115

Time: 6.9. - 4 pm

Website: www.poetswest.com