10.ilb - 15.09 bis 26.10.10 - Focus Osteuropa

PARTICIPANTS

Argentina


Organiser: Asociación Cultural Armenia

Venue: DAIN, La Usina Cultural, Thames 1905, Buenos Aires

Time: 5 pm

Website: http://acaculturalarmenia.org.ar/



Armenia


Organiser: 1st Armenian Literary

Venue: Artbridge café, 20 Abovyan str., Yerevan

Website: http://www.artbridge.am

 

 

Organiser: Armenian Literature Foundation and Mass Media Educational Center of Yerevan State University

Venue: 5 Alex Manoogian, Yerevan

Time: 3.30 pm

Additional information: This reading will be covered by the Public TV, since the Mass Media Center work in close cooperation with them

 

 

Organiser: Dr. Marine Karoyan

Venue: Tekeian Art Center

Participants: The discussion will be led by musician, art critic Dr. Marine Karoyan

 

 

Organiser: Rubina Peroomian, The Armenian Educational Foundation Yerevan, Armenian Genocide Museum-Institute

Venue: Armenian Genocide Museum-Institute, Yerevan

Time: 4 pm

 

 

Organiser: Julia Kramer

Venue: Russisch-Armenisch (Slawische) Universität, 123 Hovsep Emin str., Yerevan, 0051, Armenien

Time: 11 am - 1 pm

Website: http://www.rau.am/eng

 

 

Organiser: Anna Hunanyan

Venue: The office of the ''Center of Juridical-political and cultural diplomacy''NGO (Armenia,Yerevan, Argishti 7/6, 90)

Time: 3 pm

 

 

Organiser: Angela Nerenz and DAAD Armenien

Venue: Cafesjian Center for the Arts, 10 Tamanyan Street, Yerevan 0009

Time: 7 - 9 pm

Website: http://www.cmf.am/ 

 

 

Organiser: literary festival "Literary Ark"

Venue: The State Musical Chamber Theatre, 58 Mesrop Mashtots Ave., Yerevan

Time: 4 pm

Participants: Alan Whitehorn, Ashot Gabrielyan, Dana Walrath, Eduard Harenc, Ghukas Sirunyan, Hermine Navasardyan, Housik Ara, Karine Ashughyan, Khachik Manukyan, Marcella Polain, Meline Toumani, Tadevos Tonoyan, Tigran Gaboyean, Sago Arean

Website: http://www.litark.am/

 

 

Australia

 

Organiser: Anni Minassian - Armenian Book Club Australia

Venue: Theme and Variations Studios, WIlloughby, Sydney

Time: 7 pm

 

 

Organiser: Jackie Mansourian, PEN Melbourne

Venue: Athenaeum Library, Level 1, 188 Collins Street, Melbourne

Time: 6.30 - 8.30 pm

Participants: Readers and Performance: Robert Manne, Arnold Zable  Judith Buckrich, Chrisitne McKenzie, Josephie Scicluna, Phil Carrol, Nayri Black, Arto Oksayan, Hidayet Ceylan, Jackie Mansourian.

Website: http://www.melbournepen.com.au/2015/04/01/event-worldwide-reading-commemorating-centenary-of-the-armenian-genocide/

 

 

Austria


Organiser: Kulturzentrum bei den Minoriten, Internationales Haus der Autor und Autorinnen Graz, ISOP, JUKUS

Venue: Kulturzentrum bei den Minoriten / Großer Minoritensaal, Mariahilferplatz 3, 8020 Graz

Time: 8 pm

Participants: Seher Cakir, Natascha Gangl, Laszlo Garaczi, Gerald Hartwig, Jogdor Obid, Ildiko Noemi Nagy, Albana Shala, Andrea Stift, Juan Carlos Sungurlian

Website: http://www.kultum.at/?d=worldwide-reading



Organiser: Anna Pfeiffer, FREIRAD 105.9 (Radio)

Venue: FREIRAD, Freies Radio Innsbruck

Website: http://www.freirad.at/

 

 

Organiser: Die Österreichisch-armenische Kulturgesellschaft, Wien in collaboration with Arco-Verlag, Wien / Wuppertal

Venue: Haus der Armenischen Kultur, Hadikgasse 28, 1140 Wien

Time: 7.30 pm

Participants: Konrad Kuhn (translator) and Christoph Haacker (publisher)

 

 

Belgium

 

Organiser: Thorsten Baensch, Aïda Kazarian

Venue: Brüssels

 

 

Organiser: Ioana Belu, Anita Bernacchia, EuropaNova

Venue: Bookshop EuropaNova, Brüssel

Website: http://www.europanova.be/

 

 

Bolivia


Organiser: Frau Biyú Suárez, Bolivian PEN Centre

Venue: Plaza Callejas, Santa Cruz

Time: 7 pm

 

 

Brazil


Organiser: Lenira Buscato

Venue: Bandeirantes School, Rua Estela, 268 - Vila Mariana, São Paulo

Website: http://colband.net.br/

 

 

Organiser: Sibila journal

Venue: Sao Paulo

 

 

Bulgaria

 

Organiser: Hripsime Erniasyan, AGBU (Armenian General Benevolent Union), Plovdiv Chapter

Venue: Ethnographic Museum, Plovdiv

Time: 6 pm

 

 

Organiser: Hripsime Erniasyan, AGBU (Armenian General Benevolent Union), Plovdiv Chapter

Venue: Rouse

 

 

Organiser: Hripsime Erniasyan, AGBU (Armenian General Benevolent Union), Plovdiv Chapter

Venue: Sliven

 

 

Organiser: Hripsime Erniasyan, AGBU (Armenian General Benevolent Union), Plovdiv Chapter

Venue: Hristo Smirnenski Library, Haskovo

Time: 6 pm

 

 

Organiser: Hripsime Erniasyan, AGBU (Armenian General Benevolent Union), Plovdiv Chapter

Venue: Veliko Tarnovo

 

 

Organiser: Hripsime Erniasyan, AGBU (Armenian General Benevolent Union), Plovdiv Chapter

Venue: Varna

 

 

Organiser: Hripsime Erniasyan, AGBU (Armenian General Benevolent Union), Plovdiv Chapter

Venue: Gerogi Baev Gallery Museum,  Burgas

Time: 6 pm

Participants: Bulgarian poets, writers, armenians 

 


Organiser: Eojeni Sakaz, Department of Classical and Modern Philologies

Venue: St. Kliment Ohridski University, Sofia

 

 

Organiser: Vanina Bojikova

Venue: Sofia University

 

 

Veranstalter: Bibliothek „Slaveikov“

Ort: Bibliothek „Slaveikov“, ul. Slivnitza 34, 9000 Varna

 

 

Canada


Organiser: Marsha Skrypuch

Venue: Brantford Public Library, 173 Colborne St, Brantford, ON N3T 2G8, Canada

Time: 7 pm

Website: http://brantford.library.on.ca

 

 

Organiser: Tekeyan Cultural Association of Montreal

Venue: Tekeyan Center Library

Time: 7.30 pm

Participants: Dr. Hrair Der Kevorkian, Dr. Haroutiun Arzoumanian and Mrs. Silva Amadouni Tokatlian

 

 

Organiser: Simone de Beauvoir Institute

Venue:  The Institute's lounge, 2170 Bishop, room 201, Montreal

Time: 4 pm

Website: http://www.concordia.ca/artsci/sdbi.html

 

 

Organiser: Perouz Seferian

Venue: Western University in London, Ontario

Additional information: Mr. Seferian  will be reading from Misak Seferian’s writing: Resistance: a diary of the Armenian Genocide 1915 - 1922 

 

 

Colombia

 

Organiser: Colegio José Max León

Venue: Colegio José Max León, vía Siberia - Cota Kilómetro 2.7 - Parcelas 22 y 23, Cota, Cundinamarca, Colombia

Time: 2 pm

Participants: poets from Cuba, Spain, Argentina und Colombia

Website: http://www.josemaxleon.edu.co/armenia-no-perece.html

 

 

Egypt


Organiser: Armenian Democratic Liberal Party- Cultural Committee

Venue: Goganian Club, 10 Monof St. Off Cleopatra St., Behind Cleopatra Hospital, Heliopolis, Cairo

Time: 12 pm

 

 

England

 

Organiser: James Derounian, Principal Lecturer in Community Development and Local Governance

Venue: Francis Close campus, University of Gloucestershire, Cheltenham, GL50 4AZ

Time: 5 - 7 pm

Additional information: on 20th April

 

 

France


Organiser: Esther Heboyan

Venue: Librairie La Terrasse de Gutenberg, 9, rue Emilio Castelar, Paris 750012

Website: http://www.librairielaterrassedegutenberg.com/, https://de-de.facebook.com/TerrassedeGutenberg

 

 

Organiser: Maison de la Poésie de Paris, the Publishing House Tripode and Conférences du Salon de Littérature arménienne

Venue: Maison de la Poésie de Paris

Website: www.maisondelapoesieparis.com

 

 

Germany

 

Organiser: Literaturhaus Berlin and internationales literaturfestival berlin

Venue: Literaturhaus Berlin, Fasanenstr 23, 10719 Berlin

Time: 8 pm

Participants: Varujan Vosganian, Dr. Rolf Hosfeld, Ernest Wichner und Ulrich Schreiber

Website: www.worldwide-reading.com, www.literaturfestival.com

 

 

Organiser: Tuncay Gary

Venue: Galerie Terzo Mondo, Grolmanstraße 28, 10623 Berlin

Time: 7.30 pm

Participants: Gary Tuncay (actor and poet) and Vincent Julien Piot (pianist)

Webseite: www.tuncay-gary.de

 

 

Organiser: Assoziation A, Büro Hamburg

Venue: Maxim Gorki Theater, Am Festungsgraben 2, 10117 Berlin

Time: 6 pm

Website: http://www.gorki.de

Additional information: on 24th April

 

 

Organiser: Heide Rieck

Venue: Kulturzentrum ROTTSTR5 H.O.F., Rottstraße 5, 44793 Bochum

Participants: Heide Rieck (author), Christiane Conrad (cellistin) and Deborah Heupel (dancer)

Website: http://www.rottstr5.de

 

 

Organiser: Bildungsstätte Anne Frank

Venue: Anne Frank Bildungsstätte, Hansaallee 150, 60320 Frankfurt am Main

Time: 7 pm

Additional information: Haig Dolabdjian will read from his book „My father, the Armenian. A biography“. Lusine Khachatryan will intrepret on piano „The Book of Whispers“.

Website: http://www.jbs-anne-frank.de/

 

 

Organiser: Peter Völker, Petra M. Jansen, Kunstverein Meerholz e.V., der Welt-Schriftstellerverband LiceoPoetico de Benidorm and Amnesty International (AI), Gruppe Gelnhausen

Venue: Illi’s Lädchen, Berliner Straße 45, Gelnhausen

Time: 7 pm

Additional information: on18th April 

 

 

Organiser: Prof. Dr. Armenuhi Drost-Abgarjan, MESROP Center of Armenien Studies at the Martin-Luther-University Halle- Wittenberg

Venue: Institute for Oriental Studies at the University of Halle-Wittenberg / Mühlweg 15, D-06114 Halle / Saale

Time: 10.00-12.00 am

 

 

Organiser: Assoziation A, Büro Hamburg

Venue: Buchhandlung im Schanzenviertel, Schulterblatt 55, 20357 Hamburg

Time: 8 pm

Website: http://www.schanzenbuch.com/

 

 

Organiser: Deutschlandradio Kultur

Venue: http://www.deutschlandradio.de/frequenzliste-deutschlandradio-kultur.213.de.html

Time: Extracts from the novel "The Book of Whispers" by Varujan Vosganian between: 5.07 – 9.00 am; 12.07 – 1.30 pm;  5.07 – 6.30 pm und  11.07 – 0.00 pm

Website: http://www.deutschlandradio.de

Additional information: Vosganian as guest in "Lesart" – between 10.07 und 11 pm

 

 

Organiser: HOENSCH Bestattungsdienst GmbH

Venue: Leipzig (Kulturhalle), Waldbaurstr. 2a, 04347 Leipzig (entrance behind parking of Netto)

Time: 7.30 pm

Participants: Knut Elstermann, Andreas Hähle and Roman Raschke

Website: http://www.bestattungsdienst-hoensch.de/

Additional information: on 24th April

 

 

Organiser: LiteraturSeiten München

Venue: LiteraturSeiten München, Milchstraße 4, 81667, München

Time: 8 pm

Participants: Varujan Vosganian (author) and Ernest Wichner (translator)

Website: http://www.literaturseiten-muenchen.de/

Additional information: on 22nd April

 

 

Organiser: Lepsiushaus Potsdam, Hans Otto Theater und Potsdam Museum

Venue: Potsdam Museum (Veranstaltungssaal), Am Alten Markt 9, 14467 Potsdam

Time: 6 pm

Participants: Actors Florian Schmidtke and Dennis Herrmann

Website: http://www.lepsiushaus-potsdam.de/ 

 

 

Organiser: Mirak-Weißbach-Stiftung

Venue: Festsaal der Loge Plato, Friedrichstr. 35, 65185 Wiesbaden

Time: 7 pm

Participants: Mirak-Weißbach (founder of foundation "Mirak-Weißbach-Stiftung"), Agapi Mrktschian (poet) member of the poetry association „Dichterpflänzchen“ and Anita Alakilian (pianist). She will play works of the famous Armenian composers Komitas Vardapet and Arno Babajanyan)

Website: http://www.m-w-stiftung.org/

Additional information: on 25th April 2015

 

 

Greece

 

Organiser: Free Thinking Zone statement bookshop, Athens

Venue: Free Thinking Zone statement bookshop, Skoufa 64 and Grivaion str 10680, Athens

Time: 7 pm

Participants: Amanda Michalopoulou und Thanassis Valtinos

 

 

Hungary

 

Organiser: Armenian Self-Government in Hungary

Venue: Nyíregyháza

Additional information: on 10th April

 

 

Organiser: Armenian Self-Government in Hungary

Venue: Petofi Museum of Literature, V Károlyi utca 16, Budapest

Additional information: on 17th April

 

 

Organiser: Armenian Self-Government in Ungarn

Venue: Debrecen

Additional information: on 19th April

 

 

Organiser: Armenian Self-Government in Ungarn

Venue: Aranytiz Cultural Center, Arany János u. 10, 1051 Budapest

Additional information: on 24th April

 

 

Israel

 

Organiser: Herzel Hakak, Chairman of the Hebrew Writers Association in Israel

Venue: Old Yishuv Court Museum

Time: 5.30 pm

Additional information: on 20th April

 

 

Italy


Organiser: Gabriella Uluhogian, Isa Guastalla

Venue: Palatina Library, Parma

Time: 5.30 pm

 

 

Organiser: Marcello Flores and University of Siena

Venue: Aula Magna, University of Siena

Time: 6.00 pm

 

 

Organiser: Ugo Volli

Venue: "Circolo della Stampa", Corso Stati Uniti 14, Turin

Time: 9 pm


 

Lebanon


Organiser: Mireille Khanamirian, Embassy of the Republic of Armenia - Haygazian University of Beirut

Venue: Haigazian University Auditorium, Mexique Street, Hamra

Time: 7 pm

Participants: Roula Hamade, Nabil Karam and Rifaat Tarabay


 

Malawi

 

Organiser: Charles Mulaga

Venue: Mzuzu

Time: 12 - 4 pm

Participants: University and secondary school students

 

 

Mexico


Organiser: Carlos Antaramian

Venue: Casa Refugio Citlaltépetl, Calle Citlatéptetl #125, Condesa, México D.F.

Time: 6.30 pm

Website: http://www.casarefugio.com/programa/eventos.html

 

 

Organiser: Nelly Calderón de la Barca und Alejandro Navarro Osuna

Venue: Universidad Autónoma de Baja California, Facultad de Ciencias Administrativas y Sociales. Ensenada, Baja California, México Boulevard Zertuche y Boulevard de los Lagos S/N, Fracc. Valle Dorado C.P. 22890

Time: 2 pm

Website: http://fcays.ens.uabc.mx/

 

 

Netherlands


Organiser and author: Hanneke Eggels

Venue: Museum Van Bommel van Dam, Deken van Oppensingel 6, 5911 AD Venlo

Time: 3 pm

Website: www.vanbommelvandam.nl/home/agenda/activiteiten

 

 

Organiser: Pegasus Publishers

Venue: American Book Centre in Den Haag, Lange Poten 23, 2511 CM Den Haag

Time: 3 pm

     

 

Norway


Organiser: Norwegian PEN, PROSA, Bokvennen, Steinar Lone, Anders Ribu, Kristina Quintano, House of Literature Oslo

Venue: The House of Literature in Oslo, Wergelandsveien 29, 0167 Oslo

Website: http://litteraturhuset.no/english

 

 

Peru

 

Organiser: Peruvian Centre PEN International

Venue: Lima

Participants: Isaac Goldemberg, Róger Santiváñez and Alejandro Sánchez-Aizcorbe

 

 

Poland


Organiser: Grotowski Institute und Książkowe Klimaty

Venue: The Grotowski Institute Laboratory Theatre Space, Rynek-Ratusz 27, Breslau

Time: 8 pm

Participant: Jacek Zawadzki



Organiser: Książkowe Klimaty

Venue: Białołęka

 

 

Organiser: De Revolutionibus Books & Cafe and Ksiązkowe Klimaty

Venue: De Revolutionibus Books & Cafe, Bracka 14, Krakau

Time: 6 pm

Participant: Wojciech Bonowicz

 

 

Organiser: Książkowe Klimaty

Venue: Łódź

 

 

Organiser: Publiczna i Miejska Biblioteka im. Pantaleona Szumana w Pile

Venue: Reading for Armenia in Powiatowa und Miejska Biblioteka Publiczna im. Pantaleona Szumana w Pile, Buczka 14, Piła

Time: 6 pm

Participant: Vital Voranau

 

 

OrganiserPraska Biblioteka Sąsiedzka

Venue: Praska Biblioteka Sąsiedzka, Targowa 76, Warsaw

Time: 2 pm

Participant: Stefan Kłosiewicz

 

 

Organiser: Sławek Foundation

Venue: Sławek Foundation, Andersa 13, Warsaw

Time: 2.30 pm

Participant: Foundation associates

 

 

Organiser: Skład Butelek

Venue: Skład Butelek, 11 Listopada 22, Warsaw

Time: 3 pm

Participant: Wojciech Kłosowski

 


Organiser: Powszechny Theatre, Zamoyskiego

Venue: Powszechny Theatre, Zamoyskiego, Warsaw

Time: 2 pm

Participants: actors of the theatre

 

 

Organiser: Pedagogium

Venue: Pedagogium, Marszałkowska 115, Warsaw

Time: 3 pm

Participants: students and jailed from Warszawa-Białołęka Correctional Facility, Bemowo ward

 


Organiser: Komuna Warszawa

Venue: Komuna Warszawa, Lubelska 30/32, Warsaw

Time: 3 pm

Participants: actors and activists

 


Organiser: Correctiona Facility

Venue: Correctiona Facility in Siedlce, Piłsudskiego 47, Warsaw

Additional information: the Reading will be conducted by the jailed through broadcasting centre

 

 

Republic of Moldova

 

Organiser: Arcadie Suceveanu, president of the Union of Writers in Moldavia

Venue: Aula (big hall) of the Union of Writers, Chisinau

 

 

Romania


Organiser: The Headquarter of the Union of Armenians Branch in Bacau

Venue: The Headquarter of the Union of Armenians Branch, Bacau

 

 

Organiser: The Museum of Ethnography

Venue: The Museum of Ethnography, Cluj-Napoca

 

 

Organiser: The Trade Unions Culture House City

Venue: The Trade Unions Culture House City, Constanța

 

 

Organiser: Sorin Francu, director of the Municipal Theatre "Gh. Pastia" Focshani

Venue: The Municipal Theatre "Gh. Pastia", Focşani 

 

 

Organiser: The Armenian Culture House

Venue: The Armenian Culture House, Gherla (Armenopolis)

 

 

Organiser: The Museum of Romanian Literature and the branch of the Union of Armenians in Romanian

Venue: The Museum of Romanian Literature and the branch of the Union of Armenians in Romanian, Iassy

 

 

Organiser: The Municipal Library

Venue: The Municipal Library, Roman

 

 

Organiser: Union of Armenians in Romania

Venue: Cantacuzino Palace, Calea Victoriei, no.141, Bucharest

Participants: actors Armine Vosganian and Florin Kevorkian

 

 

Russia

 

Organiser: Hayordyac Tun, Azatuhi Ghukasyan

Venue: Church of the Holy Cross, Samara

 

 

Scotland

 

Organiser: Scottish PEN's Writers in Prison Committee

Venue: McCance building in the University of Strathclyde in Glasgow

Time: 6 pm

 

 

Spain

 

Organiser: Ararat Ghukasian

Venue: The Armenian Center, Calle Maestro Palau 17, 46920-Mislata, Valencia, España

Time: 8 pm

Additional Information: on 16th April

 

 

Sweden


Organiser: Swedish PEN Centre

Venue: Stallet, Stallgatan 7, Stockholm

Time: 6 pm

 

 

Ukraine

 

Venue: Kiev

Additional information: more information on http://artarsenal.in.ua/

 

 

USA


Organiser: Helen Makhdoumian, The Initiative in Holocaust, Genocide, and Memory Studies, University of Illinois at Urbana-Champaign

Venue: University of Illinois at Urbana-Champaign, Urbana, IL

Time: 6 pm

Website: http://www.jewishculture.illinois.edu/programs/holocaust/http://www.jewishculture.illinois.edu/programs/holocaust/

 


Organiser: Arno Yeretzian, Aline Ohanesian

Venue: Abril Bookstore 415 E. Broadway #102, Glendale, CA 91205

Website: www.abrilbooks.com

 

 

Organiser: Center Theatre Group & Armenian Dramatic Arts Alliance, Bianca Bagatourian, Kirk Douglas Theater, Los Angeles

Venue: Kirk Douglas Theatre, 9820 Washington Blvd. Culver City, Ca 90232

Website: www.armeniandrama.org & www.centertheatregroup.org

 

 

Organiser: Mrs. Houry Boyamian, M.Ed., Principal

Venue: St. Stephen’s Armenian Elementary School

Time: 9 - 10 am

Website: www.ssaes.org

Additional information: Grade 4 students will be reading Aram’s Choice and Gr. 5 students will be reading Call Me Aram from the same author, Marsha Skrypuch

 

 

Organiser: Mr. Ara Echighian, Raffi Armenian Romanian Cultural Organisation

Venue: Raffi Armenian Romanian Cultural Organisation

Website: https://www.facebook.com/RAFFIOrganization

Additional information: on 23rd April

 


Organiser: Judith Saryan, Taline Voskeritchian, MIT in Cambridge

Venue: 35-225 at the Sloan Lab on the corner of Massachusetts Avenue and Vassar Street, Massachusetts

Website: http://web.mit.edu/

 

 

Organiser: Michael Barakiva

Venue: Allentown High School in New Jersey 27 High Street Allentown, NJ 08501

 

 

Organiser: Armenian Poetry Project, Lola Koundakjian

Venue: Holy Cross Church of Armenian, in Northern Manhattan, 580 W 187th St, New York, NY 10033

Time: 7 pm

Website: http://holycrossarmenia-nyc.org/

 

 

Organiser: Dr. Elisa von Joeden-Forgey

Venue: Stockton University (in New Jersey) and the Armenian Genocide Centennial Committee of Philadelphia

 

 

USA, West Coast


Organiser: LARK Musical Society

Venue: LARK Musical Society, 543 Arden Ave., Glendale, CA 91203

Website: http://www.larkmusicalsociety.com/