10.ilb - 15.09 bis 26.10.10 - Focus Osteuropa

TEILNEHMER

Vorläufige Liste


Croatia

 

Organiser: Tomica Bajsic, Croatian P.E.N. Centre

Venue: World Literature Festival LITERATURA MUNDI, B. Ogrizovic library, Preradoviceva 5, Zagreb, Croatia

Time: 19:00 – 21:00

Website: http://fsk.hr/ https://www.facebook.com/FestivalSvjetskeKnjizevnosti


Finland

 

Organiser: Goethe-Institut Finnland and Nuoren Voiman Liitto

Title: World Wide Reading demokratian puolesta, populismia vastaan
Venue: Kamppi metrostation (entrance area  at the corner of Runeberginkatu and Salomonkatu), Helsinki

Time: 6 pm

Website: https://www.goethe.de/ins/fi/fi/ver.cfm?fuseaction=events.detail&event_id=20821257



Germany


Organiser: Gesellschaft für neue Literatur Berlin

Venue: Ökospeicher e.V., 15326 Lebus Ortsteil Wulkow (nahe Frankfurt/Oder)

www.oekospeicher.de/index.php/de/nachrichten-sp-1347487432/624-autorenlesung-gegen-populismus

Time: 7pm

Participants: Barbara Ahrens, Erika Balke, Wolfgang Fehse, Jana Groß, Nora Lachmann, Gitta Mikati

Website: http://www.gnl-berlin.de/gesellschaft-fuer-neue-literatur/gnl/

 

Organiser: Aufbau Haus, CLB Berlin, Galerie Kai Dikhas, RomArchive - Digitales Archiv der Sinti und Roma, sbca

Venue: CLB Berlin im Aufbau Haus, Prinzenstr. 84.2, 10969 Berlin

Time: 7:30 pm

Participants: Hamze Bytyci and Nina Kronjäger

Website: www.aufbauhaus.de

 

Organiser: Stadtbibliothek Magdeburg/ Zentralbibliothek/ Internationale Bibliothekt/ Miteinander e.V.

Venue: Stadtbibliothek Magdeburg, Breiter Weg 109, 39104 Magdeburg

Time: 5pm

 

Organiser: BOX Freiraum GmbH

Venue: BOX Freiraum, Boxhagener Str, 96 - Innenhof, 10245 Berlin

Time: 7pm

Website: http://www.box-freiraum.berlin/

 

Organiser: globale° - Festival für grenzüberschreitende Literatur und Kulturhof Peterswerder

Venue: Bremen, GALERIE am schwarzen meer, Am Schwarzen Meer 119, 28 205 Bremen

Time: 7pm

Participants: Mitglieder der Vereine Globale und Kulturhof Peterswerder

Website: http://www.globale-literaturfestival.de/ www.kulturhof-peterswerder.de

 

Organiser: Arbeitskreis Offene Kirche Roddahn e.V.

Venue: Dorfkirche Roddhan

Time: 5pm

 

Organiser: Radio LORA München/ Dietmar Freitsmiedl

Venue: Radio LORA München 92.4, Schwanthalerstr. 81, 80336 München

Time: 6-7pm

Participants: Dietmar Freitsmiedl, Julia Müller-Tauschwitz

Website: http://lora924.de/?page_id=7853

 

Organiser: Leander Sukov

Venue: Literaturhaus Ochsenfurt

Participants: Simone Barrientos, Leander Sukov

 

Organiser: Schröersche Buchhandlung

Venue: Langenscheidtstraße 7, 10827 Schöneberg, Berlin

Time: 4-4.45pm

Participants: Margarete Haimberger


Organiser: Lyrik im Baumhaus

Venue: Brotfabrik Berlin, Caligariplatz 1, 13086 Berlin

http://www.brotfabrik-berlin.de/front.html

Time: 7pm

Participants: Lena Mareen Bruns, Julia Dorsch, Leonhard Marggraf, Maria Marggraf, Christine Zeides

Website: http://www.facebook.com/events/1105006906246491/

 

Organiser: Angelika-Elisabeth Janz

Venue: AWO Kulturtreff Torgelow

Time: 9.30pm


Organiser: Verband deutscher Schriftstellerinnen und Schriftsteller (VS), Landesverband Niedersachsen-Bremen, in Kooperation mit dem Bremer Literaturkontor e. V.

Venue: Bremen, Literaturcafé Ambiente, Osterdeich 69 a

Time: 07.09.2016, 8pm

Participants: VS-Mitglieder, Freunde, Publikum

Website: https://nds-bremen.verdi.de/service/veranstaltungen/++co++e346c710-69c0-11e6-8570-525400438ccf



Organiser: Internetr@dio WARNOW Rostock – Medienanstalt Mecklenburg-Vorpommern

Time: 5pm-5.30pm

Participants: Dr. Bernd Melzer

Website: www.nb-radiotreff.de  http://www.mmv-mediathek.de/sendungen/404-internetr_dio_warnow_rostock.html


Organiser: COMMUNITYartCENTERmannheim

Venue: COMMUNITYartCENTERmannheim, Mittelstraße 17, Mannheim Neckarstadt-West

Time: 29. September 2016 / 19.30 Uhr

Participants: Monika-Margret Steger, Bettina Franke, Laurent


Lithuania


Organiser: Lithuanian PEN Centre

Venue: Lithuanian Writers’ Union, Sirvydo 6, Vilnius

Time: 6 pm




Netherlands

 

Organiser: Atelier Alette de Groot

Venue: Open Kas Biotoop, Kerklaan 30 (Zuiderveld) Haren, NL

Time: 3-7pm

Participants: Gerhild van Rooij, David Hulleman, Sabine van den Berg en Alette de Groot

Website: http://www.alettedegroot.nl/  www.biotoop.org

 

Spain

 

Organiser: Ivonne Sánchez Barea

Venue: La Encina Centenaria (Hotel Rural), C/ Jupiter, s/ n, 18193 – Cerro del Laúd, Colinas Bermejas Mochachil – Granada - Espana

Time: 8-9pm

Participants: Juan Martín Melgarejo, Flavia Falquez, Francisco Vaquero, Marina Tapia, Mara Romero Torres, Jesús Amaya, Marian Gardi, Lorena Avelar, MA Isabel Pimentel Fdez., Jesús Gracía Amezcua, Tarha Erena Alora Sarmiento, Emilio Ballesteros, Laura López Zárraga, Ivonne Sánchez Barea

 


Sweden

 

Organiser: Karin Hansson

Venue: Gusto Kaffebar, Växjö, Sweden

Time: 12:00 – 13:00

Website: https://www.facebook.com/events/171985326556311/

 

 

USA

 

Organiser: Dan Brady

Venue: Sacred Grounds Café, 2095 Hayes, at Cole, San Francisco California, USA

Time: Start up 7pm, local time, for signing in, arrive earlier to order food

Website: https://www.facebook.com/groups/203539673028715/

Streaming and recent video: http://www.ustream.tv/channel/sacred-Grounds-café

Video Archives: http://www.creativeideasforyou.com/SacredGrounds_YouTube.pdf