10.ilb - 15.09 bis 26.10.10 - Focus Osteuropa

TEILNEHMER

 

Vorläufige Liste

Austria
    
Organiser: Freirad Freies Radio Innsbruck / 105,9 Mhz
Venue: Egger-Lienz-Straße 20/Stöckelgebäude
Time: 3 - 4 pm
Participants: Mira Kugler, Michael Haupt    
Website: freirad.at

                    


Organiser: A cooperation of BUNDESPUNKT and Shakespeare & Company booksellers
Venue: Sterngasse Nr.2, 1010 Vienna
Time: 3:00 PM
Website: www.bundespunkt.at, www.mariusgabriel.net, www.shakespeare.co.at


Belgium

Organiser: The European Parliament  
Venue: The European Parliament, Brussels
Participants: Green Party and others

 


Bolivia    

Organiser: PEN Bolivia / Biyú Suárez C.    
Venue:
Museo de la libertad, Plaza 24 de Septiembre, Santa Cruz
Time:
7:30 - 9 pm
Participants
6 readers, two singers and a painter  
Website
http://penbolivia.org          



Bosnia and Herzegovina

Organiser: PEN Bosnia Herzegovina / Azra Bektasagic
Venue: Museum of Literature and Performing Arts, Sarajevo
Time: 7 pm
Participants: Enver Kazaz, Andrea Lešić,  Adisa Bašić, Asmir Kujović, Milo Jukić, Naida Mujkić, Nedžad Ibrahimović, Amer Tikveša and Azra Bektašagic
Website: www.penbih.ba        

 

 

Bulgaria    

Organiser: MENAR Film Festival
Venue: Cinema House,  ul. "Ekzarh Yosif" 37, 1000 Sofia
Time: 7:00 pm
Participants: Maya Tzenova        
Website: http://en.menarfest.com/welcome.html


Canada

Organizer: SEK Beddiari, from ADAB Canada (Auteurs de la Diaspora Arabe et Berbère au Canada) and BEROAF Editions
Venue: 2515, rue Delisle, Montreal, H3J1K8
Time: 6:30 pm
Participants: Expecting 20 to 30 poets and writers

 

Organiser: La Fondation Guido Molinari
Venue: La salle principale, La Fondation Guido Molinari, 3290, rue Sainte-Catherine Est, Montreal
Time: 7:30 pm
Participants: Michèle Drouin, Claude Gauvreau, Roland Giguère, Claude Haeffely, Anne Hébert, Gilles Hénault, Paul-Marie Lapointe, Jean-Paul Martino, Suzanne Meloche, Gaston Miron, Thérèse Renaud, Micheline Sainte-Marie, Fernande Saint-Martin, Françoise Sullivan, Guido Molinari, Martine Audet, Denise Desautels, Louise Dupré, Patrick Lafontaine, Michaël Trahan, François Turcot, Guido Del Fabbro        
Website: http://fondationguidomolinari.org/activites/activites-a-venir/   

 


China


Organiser: Chris Song Zijiang
Venue: La Casa Bistro, Central, Hong Kong
Time: 6:30 pm
Participants:Bei Dao, Lau Yee Ching, Chris Song, James Shea, Ng Mei Kwan, Gabriel Wu, Zeit Fong, Matthew Cheng and others  
 

 

Colombia


Organiser: Colegio José Max León    
Venue: Colegio José Max León, Kilometro 2,7 Vía Sibera - Cota, 22 y 23, Buenavista, Cundinamarca

 


Croatia


Organiser: Croatian PEN, Croatian Writers Society & BOOKSA Literary Club
Venue: BOOKSA Club Martićeva 14d, Zagreb
Time: 6:00 pm
Participants: Tomica Bajsić, Ana Brnardić, Branko Čegec, Lana Derkač, Tomislav Domović, Dorta Jagić, Miroslav Kirin, Tonko Maroević, Kemal Mujičić, Sibila Petlevski, Ivan Šamija, Davor Šalat, Dinko Telećan, Luka Mavretić, Nadežda čačinovič, PEN  centre president       
Website: https://hr-hr.facebook.com/Booksa-163143567055433and 

 


Cyprus

Organiser: Turkish Cypriot Artists and Writers Association
Venue: '1984' in Nicosia
Time: 8 pm
Participants: Zeki Ali, Neşe Yaşın, Tamer Öncül, Ümit İnatçı, Fatoş Avcısoyu Ruso among other poets, writers, musicians and artists
 


Czech Republic

Organiser: The Students Council of the Philosophical Faculty, magazine Tvar, Association of Writers, Czech PEN and Czech Studies Circle
Venue: 'Bistro Bazaar, Náměstí Jana Palacha 2, Prague
Time: 7 pm
Participants: Eight Czech poets
Website: https://www.facebook.com/events/166474547045886/    

  


Denmark    

Organiser: Danish PEN / Amnesty International Denmark
Venue: Saudi Arabian Embassy, Omøgade 8, Østerbro, Copenhagen
Time: 4:30 pm - 5 pm
    


Egypt


Organiser: Cairo Literature Festival / Mohamed El-Baaly
Venue: Al Kotob Khan (Cairo, Maadi, 13, road 254, Degla)
Time: 7:00 pm
Participants: Abdelmoneim Ramadan (Poet), Abdelrehim Youssef (Poet), Ahmad Al- Shahawy (Poet), Ahmed Shawki Ali (Novelist & Writer), Fatma Kandil, (Poet & Critic), Ghada Khalifa (Poet), Muhammed Abd Elnaby (Novelist & Writer), Montaser Abdel Mawgoud (Poet), Waheed Taweela (Novelist & Writer)   
Website: http://cairoliteraturefestival.org/ar/
 

Organiser: Poetry For People and Merit Cultural centre
Venue: Dar Merit, 32 Sabry Abu Alam St., Talaat Harb, Near Tahrir Square, Cairo
Time: 5:30 pm
Participants: Zein El Abedin Foad (poet), Refaat Sallam (poet), Emad Abu Ghazi (former minister of culture), Ibrahim Abdel Fattah (poet), Osama Gad (poet), Sawsan Beshir (novelist), Shahira Amin (TV presenter), Mohamed Eid Ibrahim (Poet) and others   
Website: https://www.facebook.com/events/940572255978050/     

 


France    

Organiser: Maison des écrivains et de la littérature
Venue: Paris                


Organiser: Bahiyyih Nakhjavani    
Venue: Amicale Rooms of the Agora Building, Council of Europe, Strasbourg    
Time: 6 pm - 8 pm    


Organiser: Le Scriptorium, Union des Poètes & cie, Théâtre Toursky, Revue des Archers
Venue: Théâter Toursky, 16 Prom. Léo Ferré, 13003 Marseille
Time: 21. January, 8 pm
Website: http://www.scriptorium-marseille.fr/archive/2015/12/29/soiree-de-soutien-au-poete-fayad-ashraf-a-marseille-theatre-5736889.html


Organiser: Le Printemps des poètes, Biennale internationale des Poètes en Val-de-Marne, Marché de la poésie, Pen Club français, la Maison des Écrivains et de la Littérature
Venue: Théâtre de la Ville, théâtre des abbesses, 31 rue des Abbesses 75018 Paris
Time: 12 am       
Participants: Tahar Bekri, Tahar Ben Jelloun, Juliette Binoche, Abdellatif Laâbi, André Velter

 


Germany    

Organiser: Agora – Gesellschaft für Literatur, Kunst und Kultur e.V.
Venue: Buchhandlung Fritz Scherer, Paul-Baehr-Straße 4, 32545 Bad Oeynhausen
Time: 6 pm - 7:30 pm        
Participants: Michael Scholz und Susanna Traut        
Website: www.kultur-agora.de
  
        
Organiser: Lenaugrundschule in Berlin-Kreuzberg / Katrin Schings    
Venue: Bibliothek der Lenau-Grundschule in Kreuzberg    
Time: 3 pm    
Participants: Katrin Schings, Children 2nd to 4th grade
    
        
Organiser: Ibn Rushd Fund for Freedom of Thought in Kooperation mit der Lettrétage  
Venue: Mehringdamm 61, 10961 Berlin
Time: 8 pm    
Participants: Nihad Siris; Faten El Dabbas und Leila El-Amaire von i,slam; Deutsche Jugend für Palästina; Deutsch-Kunst-Kurs der 10. Klasse der Bertha von Suttner-Oberschule, Hamid Fadlalla Cora Josting vom Ibn Rushd Fund
Languages: English, German, Arabic
Additional Information: Musikalische Umrahmung mit Trommel        
Website: www.lettretage.de  
http://www.ibn-rushd.org/typo3/cms/de/events/joint-activities/worldwide-reading-for-ashraf-fayadh/

 

Organiser: Europäisches Gymnasium Bertha von Suttner / Sibylle Seite
Venue: Reginhardstr. 172, 13409 Berlin
Time: 10 am    
Participants: Sibylle Seite, Leistungskurs Deutsch 12
Website: www.bertha-von-suttner.de


Organiser: Christina Gruhle / Schliemann-Grammar School Berlin
Venue: Schliemann-Grammar School Berlin, Dunkerstr. 64, 10439 Berlin   
Time: 8:15 am


Organiser: Indieberlin                   
Venue:
Bülowstr. 66, 10783 Berlin
Time:
5 - 8 pm
Participants:
Eva Loschky, Petra van Laak, Noel Maurice, Polly Trope, Claudia Rapp, Valentina Stone, Alex J. Eccleston and others
Website:
www.indieberlin.de



Organiser: internationales literaturfestival berlin in Zusammenarbeit mit dem HAU Hebbel am Ufer
Venue: HAU Hebbel am Ufer 2 Berlin    
Time: 7:30 pm    
Participants: Readings by Frank Arnold, Fadhil al-Azzawi, and Liao Yiwu. Panel with Ulrike Freitag, Adania Shibli, Peter Schneider, moderated by Priya Basil
Website: www.hebbel-am-ufer.de


Organiser: Willy Brandt Schule / Marie Pohl
Venue: Willy Brandt Schule, Grüntaler Str. 5, 13357 Berlin
Participants: Marie Pohl, English Course


Organiser: Treff- und Informationsort für Migrantinnen - TIO e.V.
Venue: Reuterstr. 78, 12053 Berlin
Time: 4 - 5 pm
Participants: Lina Lauch, Martina Schöttes, Teilnehmerinnen der TIO-Projekte


Organiser: Amnesty International
Venue: Villa Ichon, Goetheplatz 4, Bremen
Time: 7:00 PM
Participants: (Probably) Irmgard Laaf, Siegfried Maschek        
Website: http://www.amnesty-bremen.de/Main/20151216004


Organiser: Literaturhaus Villa Augustin
Venue: Literaturhaus Villa Augustin, Antonstr.1, 01097 Dresden    
Time: 7 pm
Participants: Uta Hauthal
Additional Information: Anschließend Konzert der "Verschenkten Lieder" mit Uta Hauthal
(Gesang) undKonrad Möhwald (Klavier)


Organiser: Rotraut de Neve / YOP year of performance     
Venue: Hamburg        

   
Organiser: Filmraum Hamburg in Zusammenarbeit mit dem Writers' Room Hamburg
Venue: Filmraum Hamburg, Müggenkampstraße 45
Time: 8 pm
Participants: Daniel Bielenstein, Henry Holland, Sascha Preiß, Larissa Rode und Claire Walka
Mohammed Alhisamawi, Jaber Tomizi
Website: www.filmraum.net 
    


Organiser: Marktkirche Hannover / Hanna Kreisel-Liebermann    
Venue: Marktkirche Hannover
Time: 6:30 pm           


Organiser: International School Hannover Region - Languages Dept. / Jake Eagle   
Venue: Bruchmeisterallee 6, 30169 Hannover
Participants: English Class K12 Students
Website: www.is-hr.de


Organiser: Sandra Burkhardt, Deutsches Literaturinstitut Leipzig
Venue: Deutsches Literaturinstitut Leipzig, Wächterstraße 34    
Time: 6 pm    
Participants: Simon Kalus, Esther Becker, Ronya Othmann, Wolfram Lotz, Özlem Özgül Dündar, Jan Kuhlbrodt, Martina Hefter, Einführung: Josef Haslinger


Organiser: Georg-D. Schaaf, Verband der Freien Lektorinnen und Lektoren e. V. (VFLL), Regionalgruppe Rhein/Ruhr
Venue: Diözesanbibliothek, Überwasserkirchplatz 2, 48143 Münster
Time: 7 - 8 pm
Participants: Abdo Abboud, Astrid Dehe, Udo W. Hombach, Kirsten Krumeich
Website: http://www.lektorenverband.de/freeashraffayadh-vfll-lesung-in-muenster/


Organiser: Internationale Armin T. Wegner Gesellschaft e.V. und der Verband Deutscher SchriftstellerInnen, Sektion Bergisches Land / Ulrich Klan
Venue: City-Kirche, Kirchstr. 5, 42103 Wuppertal
Time: 7 pm
Participants: Olaf Reitz, Safeta Obhodjas, Michael Zeller, Andreas Steffens, Anne Linsel, Firas Aldani, Ulrich Klan
Additional Information: Musical reading

 

Organiser: New Limes & WIR! / Pat Mueller     
Venue: City Kirche Konkordien, M 1, 1a, 68161 Mannheim
Time: 17 January 5 pm
Participants: 1 reader, Percussion, Dance
Website: http://www.vesperkirche-mannheim.de/benefizkonzerte.html
www.wir-mannheim.de 

 

Organiser: Buchhandlung Welte / Holger Meischner
Place: Hechingen
Time: 5:30 pm

 


Greece

Organiser: Hellenic Authors’ Society and the Poets Circle
Venue: "Epi Lexei" bookshop Academias Street, Athens
Time: 8 pm
Participants: Yiorgos Chouliaras, Stathis Gourgouris, Persa Koumoutsi, Sarah Thilykou and others
Website: www.authors.gr

 


Ireland


Organiser: Art of Resistance Collective
Venue: An Grainan Theatre, Letterkenny. Co. Donegal.Republic of Ireland
Time: 2 pm
Participants: Members of the Art of Resistance Collective and local poets



Italy


Organiser: Journal la macchina sognante, Gruppo giovani di Amnesty International di Bologna, Amnesty Internazionale Bologna 091, Gruppo musicale Hudud,  Associazione Movimento DAL Sottosuolo, multiVERSI, poet Enea Roversi
Venue: Libreria Ubik- Irnerio, Via Irnerio, 27, Bologna
Time: 5:30 pm - 7:30 pm
Participants: Gruppo giovani di Amnesty International di Bologna (the youth group of Amnesty International in Bologna), Gruppo musicale Hudud,  Associazione Movimento DAL Sottosuolo, multiVERSI, poet Enea Roversi
Website: http://lamacchinasognante.com
https://www.facebook.com/events/1724257111193778/


Organiser: UAAR & Associazione Adelaide Aglietta
Venue: Piazza San Carlo, Torino
Time: 5:30 pm

 

Organiser: Griot Bookshop & editoriaraba, Amnesty International
Venue: Spazio Formiche di Vetro, via dei Vascellari 40, Rome
Time: 6:30 pm
Participants: Francesca Caferri, journalist; Riccardo Noury, Amnesty International Italy, spokesperson; Simone Sibilio, professor at Cà Foscari University; bilingual readings by Muhammad Abdel Kader (Arabic) and actors from Formiche di Vetro (Italian)
Website: https://www.facebook.com/events/835640286535272/


Organiser: UAAR, Italian Humanist Association in collaboration with Amnesty International, Chiara Comita
Venue: Saudi Arabian Embassy, Rome
Time: 5:30 pm


Organiser: UAAR, Italian Humanist Association in collaboration with Amnesty International, Chiara Comita
Venue: Biblioteca Beghi, Via del Popolo, 61, 19126 La Spezia SP
Time: 5:00 pm 

 

Organiser: Q Code Mag
Venue: Libreria les Mots, via Carmagnola angolo via Pepe, Milano
Time: 6:30 pm
Participants: Jolanda Guardi, translator and professor of Arabic literature; a representative from Amnesty International Italy; bilingual readings by Tareq al-Jabr (Arabic) and an Italian actor (tbc)
Website: http://www.librerialesmots.it/


Organiser:
University of Napoli L’Orientale, Dpt. of Asia, Africa and the Mediterranean
Venue:
room 2.1, palazzo del Mediterraneo, Napoli
Time:
8:30 pm
Additional Information:
Poems will be read in the class of Arabic language and literature


Organiser
: Associazione POP, progetto Ottobre in Poesia
Venue: La Sala Conferenze delle Messaggerie Sarde, Sassari
Time: 7 pm
Website: https://www.facebook.com/events/659022027534468/659206744182663/

 

Organiser: ITTE – Itinerari teatralizzati
Place: Villacidro
Time: 7 pm
Website: https://www.facebook.com/events/659022027534468/659206744182663/

 

Organiser: UAAR, Italian Humanist Association in collaboration with Amnesty International
Place: Bari

 

Organiser: UAAR, Italian Humanist Association in collaboration with Amnesty International
Place: Forlì


Organiser
: Amnesty International - local group Pontedera (Pisa)
Venue: Biblioteca Comunale G. Gronchi - Viale R. Piaggio, Pontedera (PI)
Time: 5:30 pm


Organiser: Cultural association of artists and activists for Human Rights / Elettra Stamboulis
Venue: Mirada Gallery via Mazzini 83 48121 Ravenna
Website: www.stamboulis.org, www.mirada.it

Organiser: UAAR, Italian Humanist Assiciation, Deposito Dei Segni
Venue: Spazio Matta, Via Gran Sasso, Pescara


Organiser: Nie Wiem, artistic directors: Luigi Socci,Valerio Cuccaroni

Venue: Poetry festival La Punta Della Lingu, Ancona-Italy

Time: 23rd of June 2016



Kenia

Organiser: PEN Kenya Centre
Venue: Freedom Corner, Nairobi
Participants: Khainga O'Okwemba and others



Latvia


Organiser: Literature Without Borders (Latvia)
Venue: NicePlace Mansards, 21 Krišjāņa Barona street, Rīga
Time: 7:00 pm
Participants: Jānis Rokpelnis, Kārlis Vērdiņš, Edvīns Raups, Pēteris Draguns, Toms Treibergs, Jelena Glazova, Dmitry Kuzmin, Artur Punte, Sergej Timofejev, Semjon Hanin and other poets and translators


Lebanon

Organiser: Jahida Wehbe    


            
Mauritius

Organiser: Ledikasyon pu Travayer / Alain Ah-Vee
Place: Grand River North West, Port Louis
Time: 6 pm    
Participants: Umar Timol, Ashish Beesoondyal, Helina Hookoomsing, Pascal Nadal, Tania Haberland, Richard Sedley Assonne, Norman Tambanivoul, Vincent Pellegrin, Sarah-Jane Naraina, Indranee Canthiram, Begum Bedullah, Anne-Marie Joly, Noor Adam Essack, Vijay Naraidoo, Alain Fanchon, Dini Lallah, Aqiil Gopee, Yusuf Kadel, Henri Favory, Marie-France Favory    

        

Mexico    

Organiser: Magali Tercero, Presidenta PEN México
Venue: Casa Refugio, Casa Citlaltépetl 25, Col. Condesa
Time: 7 pm
Participants: Homero Aridjis, María Baranda, Carmen Boullosa, Hernán Bravo Varela, Rocío Cerón, Alicia García Bergua, Tanya Huntington, Rose Mary Espinosa, José Ángel Leyva, Víctor Manuel Mendiola, Eduardo Milán, Miryam Moscona, Philippe Ollé-Laprune, Elena Poniatowska, Alicia Quiñones, Josué Ramírez, María Rivera, Magali Tercero, Eduardo Vázquez Martín y María Elena Ruiz, among others
Website: penmexico.org.mx/index.html

 


Myanmar

Organiser: PEN Myanmar Center
Venue: PEN Myanmar Center
31, Upper Pazundaung Road, Pazundaung Township, Yangon
Time: 7 pm
Participants: Maung Day and others
    

 

Nepal                                            

Organiser: Akchyer Samuha
Venue: Saptgandaki Multiple Campus, Bharatpur
Time: 12 pm
Participants: LB Chettri, Bhupeen, Udai Adhikari, Sarita Tiwari, Ishwor Kandel, Sangeet Ayaam, Prabhakar Pandit, Dwarika Nepal, Bhawana Pathak, Sirjan Abiral, Sumanraj Shrestha and friends    



Netherlands    

Organiser: PEN International / Writers Unlimited
Venue: Writers Unlimited Festival, The Hague
Participants: Jennifer Clement and Jung Chang
Additional information: during Writers Unlimited Festival


    
New Zealand    
      
Organiser: Courtney Sina Meredith
Venue: Auckland Central Library 44-46 Lorne St, Auckland    
Time: 5:30 PM
Participants: Courtney Sina Meredith, Robert Sullivan
Website: http://www.aucklandlibraries.govt.nz/EN/Events/Events/pages/lifeandfreedomforashraffayadh.aspx 

 

 

Nicaragua


Organiser: PEN Nicaragua
Place: Managua
Participants: Gioconda Belli, Juan Carlos Vilchez, Suad Marcos, Manuel Martínez, Misael Duarte



Nigeria                         

Organiser: PEN Nigeria
Venue: Obafemi Awolowo University, Institute of Cultural Studies, Ibadan  
Time: 5:30 pm
Participants: Wọlé Ṣóyínká, Jahman Aníkúlápó, Tóyìn Akinoshó, Folú Àgóí, Perpetual Ezeifule, Dèjì Tóyè, Jùmọ̀kẹ́ Verisimo, Iquo Diana, Ṣẹ́gun Adéfilá, Dagar Tollar, Dámì Àjàyí, Ṣọlá Ọlọrunyọmí, Fẹ́mi Ọ̀sọ́fisan, Rẹ̀mí Rájí, Tádé Ìpàdeọlá, Fẹ́mi Morgan, Servio Gbàdàmọ́sí, Rótìmí Babatúndé, Ayọ̀délé Ọlọ́fintúàdé, Ayodele Olofunlua, Funmi Aluko, Benson Eluma, Yomi Ogunsanya, Adebayo Lamikanra, Gbemisola Remi Adeoti, Adébáyọ̀ Moṣọbalájé, Chijioke Uwasomba, Ọládélé Noah, Díẹ̀kárá Ọlọ́runtọ́ba-Ójù, Rọ́pò Ewéńlá    

 

Organiser: PEN Nigeria
Venue: Freedom Park, Marina Lagos, Ife
Time: 4 pm - 7 pm
Participants: Wọlé Ṣóyínká, Jahman Aníkúlápó, Tóyìn Akinoshó, Folú Àgóí, Perpetual Ezeifule, Dèjì Tóyè, Jùmọ̀kẹ́ Verisimo, Iquo Diana, Ṣẹ́gun Adéfilá, Dagar Tollar, Dámì Àjàyí, Ṣọlá Ọlọrunyọmí, Fẹ́mi Ọ̀sọ́fisan, Rẹ̀mí Rájí, Tádé Ìpàdeọlá, Fẹ́mi Morgan, Servio Gbàdàmọ́sí, Rótìmí Babatúndé, Ayọ̀délé Ọlọ́fintúàdé, Ayodele Olofunlua, Funmi Aluko, Benson Eluma, Yomi Ogunsanya, Adebayo Lamikanra, Gbemisola Remi Adeoti, Adébáyọ̀ Moṣọbalájé, Chijioke Uwasomba, Ọládélé Noah, Díẹ̀kárá Ọlọ́runtọ́ba-Ójù, Rọ́pò Ewéńlá     
 

               
Organiser: PEN, Association of Nigeria Authors, AJ House of Poetry, Lagos International Poetry Festival, Committee for Relevant Art, Culture Advocates Caucus
Venue: University of Ibadan, Institute of African studies, Lagos
Participants: Wọlé Ṣóyínká, Jahman Aníkúlápó, Tóyìn Akinoshó, Folú Àgóí, Perpetual Ezeifule, Dèjì Tóyè, Jùmọ̀kẹ́ Verisimo, Iquo Diana, Ṣẹ́gun Adéfilá, Dagar Tollar, Dámì Àjàyí, Ṣọlá Ọlọrunyọmí, Fẹ́mi Ọ̀sọ́fisan, Rẹ̀mí Rájí, Tádé Ìpàdeọlá, Fẹ́mi Morgan, Servio Gbàdàmọ́sí, Rótìmí Babatúndé, Ayọ̀délé Ọlọ́fintúàdé, Ayodele Olofunlua, Funmi Aluko, Benson Eluma, Yomi Ogunsanya, Adebayo Lamikanra, Gbemisola Remi Adeoti, Adébáyọ̀ Moṣọbalájé, Chijioke Uwasomba, Ọládélé Noah, Díẹ̀kárá Ọlọ́runtọ́ba-Ójù, Rọ́pò Ewéńlá     



Norway

Organiser: Erling Kittelsen
Place: Kongensgt. 16, 0153 Oslo
Time: 15. January, 8 pm                     


Pakistan


Organiser: Nayyara Rahman
Venue: Shahrah-e-Faisal, Karachi
Time: 8 pm       
Participants: Nayyara Rahman 

 


Palestine    

Organiser: Group of Independent Writers
Venue: Oregano coffee, Ramallah center, Old quarter
Time: 6 pm
Participants: Mohammad Daqqa, Khaled Jouma, Fares Sabaneeh, Hala Shrouf, Ahmad Yaqoub, Liana Badr, Muhanad AbdelHamid, Amer Badran
Website: https://www.facebook.com/events/172210546468285/


Organiser: Palestine PEN, Writers Union, World Poetry movement
Place: Ramallah



Organiser: Qattan Foundation
Venue: A. M. Qattan Foundation, 22 Jehad St. Ramallah- West Bank, Palestine
Time: 5 pm       
Participants: Akram Mussallam, Kifa Fanni , Maya Abu Al Hayat, Walid Al Sheikh, Yousef Al Shayeb, Mahmoud Abu Hashhash
Website: http://www.qattanfoundation.org/ar/cap-event-ashraf-fayyad-readings

 


Organiser: Palestine PEN, Writers Union, World Poetry movement
Place: Gaza  


Organiser: Palestine PEN, Writers Union
Place: Jerusalem


    


Portugal        

Organiser: PEN Clube Português (Portuguese PEN Centre) and Sociedade Portuguesa de Autores (Portuguese Authors' Society)
Venue: Auditório Maestro Frederico de Freitas, Av. Duque de Loulé, 31
Time: 6:30 pm
Participants: Members of Portuguese PEN and other poets, who will read poems by Ashraf Fayadh, their own poems and poems by authors who cannot be present



Romania

Organiser
: PEN Romania
Venue: Club A, Bucharest



Russia    

Organiser:
Russian poets / Sakharov Center
Venue:
Sakharov Center, 57 Zemlyanoy Val Street, bld 6., Moscow
Time:
7 pm - 9 pm
Website:
http://www.sakharov-center.ru/


Organiser
: Poryadok Slov
Venue: Poryadok Slov bookstore, Fontanka river embankment, 15, St. Petersburg
Time: 7:30 pm       
Participants: Nickolay Kononov, Vladimir Belyaev, Dmitry Golynko-Wolffson, Elena Kostyleva, Roman Osminkin, Galina Rymbu, Ivan Sokolov, Alexey Porvin, Constantin Shavlovsky, Alexey Konakov, Valery Shubinsky, Vera Voinova, Stanislava Mogileva, Anastasiya Denisov
Website: http://www.qattanfoundation.org/ar/cap-event-ashraf-fayyad-readings


Serbia

Organiser: Kulturni Front / Grad - European centre for culture and debate
Place: Braće Krsmanović 4 11000 Belgrade, Serbia
Website : http://www.gradbeograd.eu/clanak_program_datum.php?datum_pocetka=2016-01-14
  


Singapore

Organiser: MEI and Yale-NUS College, Singapore
Venue: MEI Seminar Room, Blk B, Level 6, 29 Heng Mui Keng Terrace, Singapore 119620
Time: 5 pm



Spain

Organiser
: Basque PEN    
Venue: Euskal Herria, Agoitz Plaza 1, 48015 Bilbao    


Organiser
: Euskal PEN - Basque PEN
Venue: Bookshop Garoa, Donostia (San Sebastian)
Time: 7 pm
Website: www.euskalpen.eus/#!22-ashraf-fayadh/c3tx


Organiser: Katakrak
Venue: Kale Nagusia, 54 - 31001 - Iruñea-Pamplona - Navarre
Website: http://www.katakrak.net/   

     

       
Sweden

Organiser: Göteborg Litteraturhus / Swedish PEN
Venue: Heurlins plats 1, Gothenburg    
Time: 6 pm
Participants: Meira Ahmemulic, Kristín Bjarnadóttir, Jesper Brygger, Karin Brygger, Stewe Claeson, Åke Edwardson, Helena Eriksson, Linn Hansén, Gunnar D Hansson, Kennet Klemets, Jörgen Lind, Tetz Rooke, Jessica Schiefauer      
Website: goteborgslitteraturhus.se/nyheter

 

Organiser: Swedish PEN and Kulturhuset Stadsteatern Stockholm
Venue: Kulturhuset Stadsteatern Stockholm, Sergels Torg
Time: 6 – 7 pm
Website: http://kulturhusetstadsteatern.se/

 

Organiser: Swedish PEN and House of Free Speech
Venue: House of Free Speech, Växjö

 


Switzerland

Organiser: Literaturhaus Basel / Katrin Eckert
Venue: Barfüssergasse 3, 4001 Basel
Time: 7 pm
Website: www.literaturhaus-basel.ch  

            
Organiser: index | Wort und Wirkung
Venue: Elisabethenstr. 14a 8004 Zürich
Time: 8 pm
Participants: u. A. Melanie Katz, Ulrike Ulrich, Annette Lory, Ahmad Alrayan

 
Organiser: Verein SCHRONK! Biel/Bienne
Venue: Schiffländte / Port de plaisance Biel/Bienne Schweiz
Time: 6 pm
Website: https://www.facebook.com/schronkbielbienne
               http://www.schronk.ch

 
Organiser: GARAGE / Wenzel Haller
Venue: Bar Garage Aarau, 5000 Aarau
Time: 4 pm - 12 am
Additional Information: laut oder leise, für sich selber und für Andere, auf deutsch, englisch oder arabisch
Website: www.garasche.ch

 

Organiser: Nguyên Hoàng Bao Viêt, PEN Suisse Romand (WIPC)/Associated Vietnamese Writers in Exile Centre
Venue: Parc Uni Mail, Self-directed Space, Ernest-Ansermet -  Genève
Time: 6:30 pm

 

                       
Turkey

Organiser: Poetry For People
Place: Istanbul

 


UK

Organiser: English PEN / The Mosaic Rooms
Venue: The Mosaic Rooms - A.M. Qattan Foundation, Tower House, 226 Cromwell Road , London
Time: 6:00 pm – 6:30 pm
Participants: Selma Dabbagh, AL Kennedy, Ruth Padel and others
Additional Information: The opening of The Mosaic Rooms’ exhibition, Suspended Accounts, featuring new work by emerging Palestinian artists, will follow the reading.    
Website: https://www.englishpen.org/event/worldwide-reading-for-ashraf-fayadh/


Organiser: Lancaster Central Library / Carol Birch 
Place: Market Square, Lancaster, UK    
Time: 7 pm - 9 pm
Participants: Jo Baker, Yvonne Battle-Felton, Carol Birch, Carole Coates, Andy Darby, Carys Davies, Paul Farley, Sarah Hymas, Pauline Keith, Angela Martin and Saleel Nurbhai


Organiser: Joanna Guthrie
Venue: Norwich Arts Centre, 51 St Benedicts Street, Norwich, UK
Time: 8 pm
Participants: George Szirtes, Moniza Alvi, Tiffany Atkison, Helen Ivory, Andreas Holland, Joanna Guthrie, Martin Figura, Laura Scott and others
Website: https://norwichartscentre.co.uk/events/poetry-for-ashrad-fayadh/

http://www.writerscentrenorwich.org.uk/reader/poetryforashradfayadh.aspx



Organiser: Wales PEN Cymru / Menna Elfyn, University of Wales
Venue: Wales Millennium Centre, Cardiff
Time: 7 pm


Organiser: Scottish PEN
Place: Glasgow


Organiser: Scottish PEN
Place: Scottish Poetry Library, Edinburgh


Organiser: Scottish PEN
Venue: The Blue Lamp, 121 Gallowgate, Aberdeen AB25 1BU
Time: 7:30 pm
Participants: Ian Crockatt
Website: http://www.scottishpen.org


Organiser: Ledbury Poetry Festival
Place: Ledbury, Herefordshire
Time: 1 pm
Website: www.poetry-festival.co.uk    


Organiser: Wordsmithery
Venue: The Poco Loco Cantina, 58-60 High Street, Chatham, Kent, UK
Time: 7:30 pm
Participants: Philip Kane, Lisa Vigour, Barry Fentiman-Hall, Roy Smith, Sarah March, Sam Rapp The Dyslexic Poet, Zach Davies, Sam Fentiman-Hall, Sarah Hehir and others
Website: www.wordsmithery.info  



Organiser
: Cambridge Student PEN and Cambridge University Amnesty International
Venue: King's College in Cambridge
Time: 3 - 5 pm       
Participants: Cambridge University students, from Cambridge PEN and Cambridge University Amnesty International
Website: https://www.facebook.com/events/219286631741009/

 


Organiser: April-Rose Geers, School of English, University of Leeds
Venue: School of English Foyer, University of Leeds, Woodhouse Lane LS2 9JT
Time: 5:30 pm
Participants: PhD students from the School of English at Leeds, including April-Rose Geers, Ruth Daly, Dima Chami

 

Organiser: Local poets and musicians
Venue: Owain Glyndŵr's Parliament House Heol Maengwyn, Machynlleth, Powys, SY20 8EE
Time: 5 - 5:30 pm
Participants: Nicky Arscott, Mehdi Al-Radhi, Gwilym Morus
Website: https://www.facebook.com/events/674246239383970/


Organiser
: Trafford Green Party
Venue: The Navigation Hotel Altrincham, 122 Manchester Rd, Altrincham, Cheshire WA14 4PY, Manchester
Time: 8 - 10 pm

 

   
Ukraine

Organiser: Ukrainian Literary Center    
Venue: 1-3/5, Pushkinska str, Kupidon bar            
Time: 7 pm
Website: http://facebook.com/events/918476674902371/


Organiser: Book Maestro Club
Venue: 37, Baydy Vyshnevetskogo str, Kobzar Muzeum, Cherkasy
Time: 4 pm
Participants: Artur Shapoval, Nyuta Bondarenko, Boghdan Chernenko, Denis Andrushenko, Nika Skrypay, Yaroslav Lytvyn, Liudmyla Shlihta
Website: http://litcentr.in.ua/news/2016-01-14-3836  

Organiser: YE Bookstore   
Venue: 30, Lesi Ukrainki str, YE Bookstore, Lutsk        
Time: 5 pm
Participants: Olga Lyasnyuk, Vitaliy Tkachuk, Anna Lutsiuk, Maria Marchenkova
Website: http://litcentr.in.ua/news/2016-01-14-3836

Organiser: 99 Poetry Club  
Venue: 193, Lenin avenue, Lenin Gallery, Zaporizhzhya      
Time: 6 pm
Participants: Oles Barlig, Tetiana Savchenko, Viktoria Petrova, Yuriy Ganoshenko, Viktoria Petrova, Olena Olshanska
Website: http://facebook.com/events/1016060281784001/

 


USA    


Organiser: Irvine Welsh
Venue: Two Hearted Queen Coffee Shop, 1201 Racine, Chicago, IL
Time: 6 pm
Participants: Irvine Welsh, Dmitry Samarov, Bill Hillman


Organiser: Agnes Scott College / Waqas Khwaja
Venue: Agnes Scott College (Decatur, GA 30030) Frannie Auditorium, Campbell Hall
Time: 6 pm
Participants: Franklin Abbot, Funmi Akinfenwa, Calvin Burgamy, Alan Grostephan, Kai Issa, Latianna Nichols, Paige Sullivan, Marcus Taylor, Dan Veach, Ajay Vishwanathan, Waqas Khwaj    


Organiser: The International Writing Program at The University of Iowa. Co-sponsors: UI Center for Human Rights and Iowa City UNESCO City of Literature
Venue: Shambaugh House (430 N. Clinton), Iowa City   
Time: 12 pm
Website: iwp.uiowa.edu


Organiser: Catherine Fletcher
Venue: Terraza 7 Café, 40-19 Gleane St, Jackson Heights, New York    
Time: 7:00 - 9:00 pm        
Participants: Idra Novey, Bob Holman, Mohamad Hodeib    
Website: www.terrazacafe.com


Organiser: PEN American Center / Clarisse Rosaz Shariyf     
Venue: Brooklyn Museum, Martha A. and Robert S. Rubin Pavilion, 200 Eastern Parkway, Brooklyn, New York
Time: 7:00 PM    
Participants: Natalie Diaz, Ru Freeman, Lawrence Joseph, Dina Omar, Dread Scott, Rob Spillman, Elissa Schappell        
Website: http://www.pen.org/event/2015/12/22/life-and-freedom-ashraf-fayadh

 

              
Organiser: Kelly Writers House
Venue: Kelly Writers House (at the University of Pennsylvania) 3805 Locust Walk
Time: 12:00 pm
Participants: Charles Bernstein, Ron Silliman, Ariel Resnikoff, among others
Website: http://writing.upenn.edu/wh/calendar/0116.php

 


Organiser: Peace / Works & The Green Line Café Poetry Series hosted by Leonard Gontarek
Venue: The Green Line Café, 45th & Locust Streets, Philadelphia, Pennsylvania
Time: 7 pm
Website: www.greenlinecafe.com


Organiser: Boise State University
Venue: Farnsworth Room, Student Union Building - 1700 University Drive,  Boise, ID 83725
Time: 3 pm
Participants: Martin Corless-Smith, Pierre Joris
Website: http://english.boisestate.edu/mfa/


Organiser: Teatro Paraguas
Venue: Teatro Paraguas, 3205 Calle Marie, Santa Fe NM 87507 US
Time: 5 pm
Participants: Open Mic
Website: www.teatroparaguas.org

 
Organiser: Deborah Wodraska
Venue: Kismet Creative Center, 3409 Iowa Ave, St. Louis, MO 63118 USA
Time: 7 pm
Participants: Deborah Wodraska, Hart L'Ecuyer


Organiser: Emily Farranto, Andy Young, Khaled Hegazzi
Venue: Ten Gallery, New Orleans    

 

Organiser: Rattapallax, First Tuesdays, & Terraza 7 Café
Venue: Terraza 7 Café, 40-19 Gleane St, Jackson Heights, New York
Time: 7 - 9 pm
Participants: Michael Cirelli, Kia Corthron, Ram Devineni, Catherine Fletcher, Mohamad Hodeib, Bob Holman, Kewulay Kamara, Maria Lisella, Vikas Menon, Meera Nair, Richard J. Newman, Idra Novey, Amir Parsa, Roger Sedarat, K.C. Trommer, Vaughn Watson
Website: http://www.terrazacafe.com
 

Organiser: Sacred Grounds Café / Dan Brady
Venue: Sacred Grounds Café, 2095 Hayes St, San Francisco, CA 94117
Time: 7 pm
Participants: Open Mic
Additional Information: Streaming Live: http://www.ustream.tv/channel/sacred-Grounds-café
Websitehttp://www.facebook.com/groups/203539673028715/
 

Organiser: Elliott Bay Book Company
Venue: Elliott Bay Book Company, 1521 10th Avenue
Seattle, WA 98122
Time: 7 pm
Website: http://www.elliottbaybook.com/event/ashraf-fayadh-global-reading-solidarity


Organiser: Brandon Malara
Place: Denver (Colorado)
Time: 3:30 - 4:30 pm
Participants: Open Mic

Organiser: Mark Sebastian Jordan, Main Street Books
Venue: Main Street Books, Mansfield, Ohio
Participants: Jason Kaufmann, Mark Sebastian Jordan
Additional Information: Later Open Mic

 

Zimbabwe

Organiser: Pamberi Trust in collaboration with LitFest International Literature Festival
Venue: Pamb90 Selous Avenue, Harareeri Trust in collaboration with LitFest International Literature Festival, Harare
Time: 5:30 - 7:30 pm
Participants: Several writers, poets and artists
Website: Facebook page: Pamberi Trust and LitFest Harare